This is some flash content - you'll need the flash plugin to see it

 

HISTORIA MLEKPOLU

 

 

Spółdzielnia Mleczarska MLEKPOL w Grajewie to największy producent mleka i wyrobów mleczarskich w Polsce. Od lat niekwestionowany lider rodzimego mleczarstwa oraz jeden z dwudziestu największych przetwórców mleka w Europie. Jako pierwszy podmiot skupowy w Polsce SM MLEKPOL przekroczyła granicę 1,5 mld litrów skupionego mleka. To blisko 5 milionów litrów mleka dziennie od ponad 11 300 producentów. Produkty MLEKPOL-u powstają w 12 nowoczesnych i wysoko wyspecjalizowanych zakładach produkcyjnych w : Grajewie, Zambrowie, Mrągowie, Kolnie, Sejnach, Bydgoszczy, Sokółce, Dąbrowie Białostockiej, Radomiu, Zwoleniu, Gorzowie Wielkopolskim i Suwałkach.

SM MLEKPOL w swojej ofercie posiada: mleko pasteryzowane i UHT, śmietany i śmietanki UHT, tradycyjne napoje fermentowane: jogurty, kefiry i maślanki, masło, twarogi, serki wiejskie i śmietankowe oraz sery żółte. Flagowymi markami są: Łaciate, Milko, Mazurski Smak, Rolmlecz, Maślanka Mrągowska, Białe.

SM MLEKPOL jest prekursorem produkcji mleka UHT w Polsce. Dynamiczny rozwój Spółdzielni datuje się od początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku, kiedy to w 1995 r. Rada Nadzorcza i Zarząd Spółdzielni postanowiły wprowadzić na rynek mleko o przedłużonej przydatności do spożycia. Wtedy też powstała marka Łaciate. Zainwestowano nie tylko w innowacyjne technologie produkcji i opakowań ale także w szeroko zakrojoną kampanię reklamową. Rozpoznawalność godła Łaciate sięga dziś 96%. Mleko Łaciate to lider w kategorii mleka UHT – 18% udziałów w rynku. Dzięki konsekwentnie prowadzonej polityce handlowo – marketingowej Łaciate przez lata obecności na rynku w świadomości konsumentów utrwaliło się jako synonim naturalności i najwyższej jakości. Dziś portfolio marki to 55 produktów. Sławą mleku dorównują śmietanki UHT w różnych wariantach tłuszczowych. Ich udział w rynku sięga blisko 60%. Pod Łaciatą marką konsumenci znajdą także: masło ekstra i mix maślany. Hitem wśród konsumentów są serki Łaciate śmietankowe do smarowania klasyczne i puszyste w bogatej palecie smaków, serki wiejskie i jogurty pitne bez laktozy w trzech wariantach smakowych. Produkty Łaciate pakowane są w najnowszej generacji bezpieczne kartony, kubki i folie. Dostępne są w różnorodnych pojemnościach i gramaturach. Wszystkie Łaciate wyroby powstają na bazie najlepszego polskiego mleka od krów wypasanych na najczystszych łąkach Polski, w większości Podlasia i Mazur. W prestiżowym badaniu Meaningful Brands, marka Łaciate okazała się najbardziej cenioną wśród konsumentów, marką mleczarską. W 2017 roku ponownie została wyróżniona w badaniu Ulubiona Marka Polaków/ Polek 2017, w kategorii mleko SM MLEKPOL jest coraz bardziej nowoczesna. Wciąż inwestuje w technologie generacji XXI wieku. Od końca 2016 r. trwa budowa największego w Polsce Zakładu Produkcji Sproszkowanych Wyrobów Mleczarskich. Powstaje w Mrągowie, przy tamtejszym Zakładzie Produkcji Mleczarskiej. Koszt inwestycji szacowany jest na około 400 mln zł. Planowana wydajność Zakładu to 3 mln litrów mleka i serwatki na dobę. Produkowane będą tam, m.in. białka serwatkowe o dużej czystości i produkty z linii baby food.

Najwyższa jakość i bezpieczeństwo produktu jest priorytetem SM MLEKPOL. Zapewne dzięki tym czynnikom SM MLEKPOL była wielokrotnie nagradzana i wyróżniana. Wśród tytułów i wyróżnień są złote medale w prestiżowym konkursie Międzynarodowych Targów Poznańskich Polagra Food za Maślankę Mrągowską i serek homogenizowany o smaku waniliowym ROLMLECZ. Mleko ŁACIATE wielokrotnie nagrodzono tytułem „Ulubionej Marki" i „Hitu Handlu". Otrzymało również „Złoty paragon" a wersja dla najmłodszych - Łaciate Junior 3,8% została wybrana „Przebojem FMCG". Jogurt Grecki MLEKPOL i śmietanka Łaciata 36% zyskały miano Najlepszego Produktu 2016. Mleko Łaciate świeże (mikrofiltrowane) zwyciężyło w prestiżowym teście jakości uzyskując miano Najwyższej Smakowitości w kategorii mleka świeżego. Po raz kolejny deszcz nagród spadł na MLEKPOL w 2017 r.

Mleko Łaciate 2% po raz drugi z rzędu okrzyknięto „Hitem Handlu" w kategorii Mleko UHT, a Mlekpol Gouda plastry 150 g - w kategorii sery żółte paczkowane. Krążki serowe do grillowania i smażenia zdobyły tytuł Dobra Marka – jakość, zaufanie, renoma w kategorii Odkrycie Roku. Prestiżowe Złote Medale Międzynarodowych Targów Poznańskich Polagra Food otrzymały tym razem, Chłodnik warzywny MLEKPOL oraz Serek Śmietankowy Łaciaty z suszonymi pomidorami. Według branżowego miesięcznika Forum Mleczarskie Handel najlepiej sprzedająca się maślanką jest Maślanka Mrągowska Mango – Kardamon.

Ponad 30% wyrobów SM MLEKPOL jest eksportowanych do krajów Ameryki Południowej, Azji, Afryki, Europy i krajów Dalekiego Wschodu. Zagraniczni odbiorcy doceniają jakość produktu oraz stabilność współpracy jaką zapewnia MLEKPOL.